Paprastas būdas susigrąžinti mokesčius!

Registruokitės jau dabar, užtruksite tik kelias minutes

Užsienio valstybėse lieka lietuvių milijonai.

Mokesčių iš užsienio lietuviai nesusigrąžina dėl įvairių priežasčių: dažniausiai dėl nežinojimo ir įsišaknijusių keistų mitų, kad tuos pinigus neva atims Lietuvos mokesčių rinkėjai arba kad svetur laikinai dirbę gyventojai neva praras dalį pensijos. Iš tikrųjų su daugeliu valstybių, kuriose laikinai pluša Lietuvos piliečiai, pasirašytos sutartys, leidžiančios išvengti dvigubo apmokestinimo. Užsienyje uždirbtas pajamas deklaruojantys lietuviai per metus susigrąžina vidutiniškai po 2-3 tūkst. litų permokų, o kai kuriais atvejais ir dviženkles sumas.

Pinigus palieka pusė emigrantų

Mokesčių permokų grąžinimo paslaugas teikianti bendrovė "RT Tax Lietuva" stebi, kad vis daugiau į užsienį dirbti laikinai emigravusių tautiečių susigrąžina sumokėtus mokesčius. Atgaunamų pinigų sumos taip pat kasmet didėja. Tačiau, bendrovės duomenimis, apie 45-50 proc. laikinai svetur dirbusių žmonių palieka užsienyje savo pinigus, nors galėtų juos susigrąžinti.

Bendra neatgautų mokesčių suma mažėja, bet vis dar išlieka didelė. Lietuvių už 2010 metus nesusigrąžinti pinigai sudarė apie 20 mln. litų, už 2012-uosius - apie 16 mln. litų. "Lietuvos žmonės užsienio šalių biudžetams vis dar "dovanoja" dideles sumas permokėtų mokesčių. Praėjus terminui tie nesusigrąžintų mokesčių pinigai prarandami visam laikui. Pavyzdžiui, iš Jungtinės Karalystės mokesčių permokas galima atgauti už 6, iš Olandijos - už 5, iš Vokietijos ar Airijos - už 4 pastaruosius mokestinius metus", - LŽ aiškino UAB "RT Tax Lietuva" direktorius Vaidas Paknys.

Užsienyje laikinai dirbę mūsų krašto gyventojai gali susigrąžinti sumokėtus mokesčius iš tų valstybių, su kuriomis Lietuva yra pasirašiusi sutartis, leidžiančias išvengti dvigubų mokesčių. Tai net 49 šalys, tarp jų - visos ES narės (išskyrus Kiprą), JAV, Baltarusija, Ukraina, Uzbekistanas ir kitos. Daugiausia pinigų sugrįžta iš valstybių, kuriose lietuviai pastaraisiais metais labiausiai mėgo dirbti: iš Jungtinės Karalystės (JK), Airijos, Olandijos, Vokietijos, Norvegijos.

Galimybė atgauti permokėtus mokesčius, anot V.Paknio, labai priklauso nuo uždirbtų pajamų sumos. Kuo mažiau žmogus uždirbo, tuo didesnę mokesčio permoką jis gali susigrąžinti. "Svarbus rodiklis yra konkrečioje šalyje taikomas neapmokestinamas pajamų dydis (NPD). Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje NPD siekia 8 tūkst. svarų, Vokietijoje - apie 8,4 tūkst. eurų per metus. Todėl jei lietuvis tose šalyse dirbo tris mėnesius ir uždirbo mažiau, pavyzdžiui, 6 tūkst. svarų ar eurų, jis turi teisę susigrąžinti visus sumokėtus mokesčius. Ir priešingai - kuo daugiau uždirbo, tuo mažiau permokų gali atgauti", - dėstė pašnekovas.

"Pokštas" - 16 tūkst. litų

Didžiausia permokėtų mokesčių suma, kurią "RT Tax Lietuva" padėjo klientui susigrąžinti, siekė net 16 tūkst. litų. Šią dovaną per praėjusias Kalėdas netikėtai gavo panevėžietis Rimantas, pastaruosius ketverius metus uždarbiavęs JK ir Norvegijoje.

V.Paknys teigė, jog tokia didelė suma vienam klientui buvo išmokėta pirmą kartą. Panevėžietis net negalėjo tuo patikėti, manė, kad mokesčių susigrąžinimo tarpininkas pokštauja. Kaip pasakojo V.Paknys, šią nemenką sumą pavyko atgauti dėl palankiai susiklosčiusių aplinkybių. Sezoninius darbus dirbęs panevėžietis ketverius metus migravo tarp JK ir Norvegijos, tad mokesčių permokos grįžo iš abiejų valstybių.

UAB "RT Tax Lietuva" duomenimis, JK laikinai dirbęs mūsų tautietis susigrąžina vidutiniškai apie 2,9 tūkst. litų, Olandijoje - 3 tūkst. litų, Vokietijoje - 2,2 tūkst. litų. V.Paknio manymu, kai kurie lietuviai bijo net pradėti mokesčių permokų susigrąžinimo procedūras, nes tiki mitais, kad neva negaus pensijos ar kad nuo atgautų pinigų vėl reikės mokėti mokesčius Lietuvoje. Kai kurie išvykstantieji turi skolų gimtinėje, todėl baiminasi, jog susigrąžintas lėšas nusavins antstoliai. "Kiti tiesiog tingi", - neslėpė pašnekovas.

V.Paknys primygtinai pataria tiems, kurie dirba užsienyje, pasiimti iš darbdavių algalapius ir metinių deklaracijų formas, žinoti mokesčio mokėtojo socialinį numerį. "Tai leis sparčiau susigrąžinti mokesčių permokas. Deklaracijų pateikimo terminai kiekvienoje šalyje skirtingi. Geriausia nedelsti ir kreiptis dėl to pasibaigus mokestiniams metams", - kalbėjo įmonės vadovas.

Tačiau mokesčius galima susigrąžinti ir neturint jokių dokumentų, mat daugelis Lietuvoje veikiančių tarpininkų patys surenka visą reikiamą informaciją. Aišku, tokia paslauga užtrunka ilgiau ir kainuoja brangiau.

Skaičiai

Bendra Lietuvos piliečių permokėtų ir neatgautų mokesčių suma už 2012 metus gali siekti apie 16 mln. litų. 2011 metais lietuviai nesusigrąžino maždaug 15 mln. litų, 2010-aisiais - apie 20 mln. litų permokėtų mokesčių. Latvijos gyventojai pernai iš užsienio nesusigrąžino apie 12 mln. litų. Lenkijos piliečiai 2012 metais užsienio šalyse paliko apie 160 mln. litų permokėtų mokesčių.

Šaltinis: "RT Tax Lietuva"

Atgal
Į viršų